Aktuality VOKVOK KK

Jan Picka – rozhovor na téma: nezaměstnanost

Jak hodnotíte situaci v oblasti zaměstnanosti v regionu?

Na jedné straně vidíme výrazný útlum provozů Sokolovské uhelné, která ještě před dvěma lety zaměstnávala 6000 lidí, a na druhé se nám po epidemii koronaviru propadá lázeňství a zahraniční cestovní ruch. Spolu se špatnými výsledky školství jde o opravdu vražednou kombinaci. Současné vedení kraje s tím zatím nic nedělá. Pouze nás neustále přesvědčují, jak se máme dobře a nasazují nám „růžové brýle“. Je čas začít věci řešit. Občané našeho kraje si zaslouží kvalitnější život.  

Jaké řešení v této oblasti navrhujete?

Navrhujeme zřídit finanční podpůrný fond pro propuštěné zaměstnance v lázeňství a Sokolovské uhelné. V obou postižených oborech chceme krizi řešit aktivní zaměstnaneckou politikou spolu s úřady práce a vytvořením konceptu rekvalifikací. Musíme více využívat programů regionálního rozvoje včetně evropských fondů, podpořit podnikání a zefektivnit státní správu v kraji.

Problém Karlovarského kraje je vylidňování. Jak chcete zajistit, aby lidé z kraje neodcházeli?

Abychom zabránili odlivu podpoříme vznik malých a středních firem na venkově. Chceme také dokončit napojení dálnice D6 na Prahu a dálniční síť v Německu. Více chceme spolupracovat s mikroregiony nebo s přeshraničním Euregiem Egrensis. Tam vidíme spoustu investičních projektů a tedy pracovních příležitostí.

Zmínil jste slabou úroveň vzdělávání. Tady nabízíte co?

Kraj dosahuje nejhorších výsledků v ČR. Jako jediní také nemáme vysokou školu. Řešením je posílení celé vzdělávací soustavy a zřízení vysoké školy zaměřené na lázeňství. Vybudování vlastní univerzity v krátkém čase není reálné, ale chceme jednat s velkými ústavy o možnosti zřízení některé z fakult nejlépe v Karlových Varech. Musíme vytvořit příležitosti pro mladé a talentované lidi v regionu.