Lubomír Kuznik

„Tož, není boha, aby se nám tu lepší nežilo!“

Narodil jsem se v Moravskoslezském kraji, žiji v Moravskoslezském kraji a jinak to už nebude. Jsem tělem i duší Karviňák.

V Železárnách a drátovnách Bohumín jsem se vyučil provozním zámečníkem a poté jsem vystudoval Střední průmyslovou školu v Karviné.

Začínal jsem jako dělník – provozní zámečník v OKD na dole Mír nyní Gabriela a poté jsem pracoval jako strojník těžního stroje až do roku 1990.

Lidé mne pak v komunálních volbách povolali, abych se jim staral o naše město. Čtyři roky jsem v Karviné působil jako zástupce starosty a osm let jsem pro občany pracoval coby starosta a poté první primátor města Karviné. Od roku 2002 jsem byl osm let ředitelem romského kulturního centra v organizaci Sdružení Romů Severní Moravy a pak jsem se vrátil na radnici města Karviné a s Městskou policií jsem pracoval jako koordinátor pro integraci romského etnika.

Po dobu čtyř let jsem pracoval v národnostním výboru Moravskoslezského kraje.

V našem kraji je hodně práce, proto jsem se rozhodl s tím pomoci. Zkušeností mám dost, abych mohl být prospěšný. Je třeba zachovat těžbu uhlí v kraji, je to naše černé zlato. Horníci v dole dřou do úmoru, a když na dole skončí, protože jejich zdraví je většinou podlomené, nemají dostatečně zabezpečenou sociální jistotu a není pro ně odpovídající práce. Také dopravní obslužnost při cestování do práce z okolních vesnic je nedostatečná. Pro mladé lidi je třeba zabezpečit v kraji možnost bydlení, aby tady zůstali a neodcházeli jinam. S tím souvisí
i dostatek pracovních příležitostí a dostupná zdravotní péče.

V zabezpečení sociální oblasti, které jsem se mnoho let věnoval, máme v kraji velké mezery. Slušných a přívětivých domovů pro seniory je chronický nedostatek. V neposlední řadě stojí péče o romské děti, aby se v dospělosti zařadily mezi bezproblémové občany našeho kraje. Romské děti musí být vychovávány od malička tak, aby samy zažily a viděly, jak správně se má žít. Sociální výchova romské mládeže od raného věku má smysl, děti získávají poznatky, které pak mohou zařadit do běžných situací ve svém životě.

Lubomír Kuznik,
dlouholetý starosta a primátor, Karviná