Mgr. Josef Krysta

„Nekecám, robím, nevzdávám se a férově to v kraju rozhýbu!“

Jsem synek z Třinca

Mám rád náš svérázný kraj a bude mi ctí sloužit našim lidem. Srdcem jsem též horník, nekecám, bo sem též fáral na dole. Umím víc než vyměnit žárovku, vyučil jsem se na elektrikáře a dostudoval jsem se
i na magistra, titul jsem obhájil na Karlově univerzitě V Praze. Prošel jsem všemi stupni vzdělávání. Vzkazuji mladým, nebojte se učení ani řemesla, vždycky můžete jít dál. Vzdělávat se celoživotně je důležité, to jsem pochopil, a tak to chci předávat dál.

Na mistrovství Evropy jsem měl těžký úraz a stal jsem se invalidou, nevzdal jsem se a šel jsem dál. Otevřel jsem etapu trenérskou a vychoval jsem celou řadu úspěšných zápasníků. Moje metody byly nadčasové; mí svěřenci hravě vítězili. Jako mistr sportu jsem šel zase o kus dál. Vybudoval jsem takřka z ničeho síť středních škol, které jsou založeny na myšlence ochrana osob a práv majetku. Školy nesou název Bezpečnostně právní akademie, s.r.o. střední škola. Odborníci z praxe a profesionální trenéři tak připravují budoucí pracovníky bezpečnostních sborů (připravují žáky i pro práci ve státní správě a administrativě). Když jsem před několika desítkami let školy zakládal, chtěl jsem, aby i u nás byla bezpečnost občanů perfektní a na profesionální úrovni. Moje „vím jak“ si přebrali i další zřizovatelé.

Pořád mám na mysli prvek novodobé olympijské myšlenky, kterou je kalokagathia, která rozhýbává sokolskou obec a skauting. Mám přátele z uměleckých kruhů, kteří tvoří a cítí, že jejich potenciál není plně využit v našem kraji. Rád bych posílil oblast umění a kultury. Jsem přesvědčen, že sport a umění k sobě neoddělitelně patří, a proto je nutné obě tyto oblasti spojit a podporovat. Což rozhodně budu.

A protože vše, co chceme učinit, je spojeno se zdravím, jak fyzickým, tak duševním, považuji za důležité, abychom si v našem kraji zachovali dostupnou a moderní síť ordinací, nemocnic, rehabilitačních pracovišť a lázní. Je nutné zahájit spolupráci napříč se zřizovateli a vytvořit pro naše občany dostupné a vysoce profesionální zdravotnictví, zavést a cíleně podporovat osvětu pro ochranu zdraví a preventivní programy, kterými lze zabránit následkům nemocí nebo úrazů. Vše podle pravidel lékařského umění – abychom byli zdraví, musíme na to jít chytře.

Jsme krajem průmyslu a lidé zde vždy těžce pracovali, podmínky pro pracující v těžkém průmyslu nejsou lehké. Mnoho těchto lidí se doživotně potýká se zdravotními problémy. Vážím si dřiny, protože i sport je dřina. Také vím, že lidé, kteří zakončili úspěšnou sportovní či náročnou pracovní kariéru, dnes nemají co do huby. Chci, aby sociální programy pro náš takto zasažený region byly cílené jak na jednotlivce, tak i jejich rodiny. Tito lidé robili pro nás, pro republiku, a nyní, když už nemohou ani udržet švancaru v ruce, nejsme schopni jim nabídnout téměř žádnou jistotu a budoucnost. A to chci změnit! S tím vším souvisí udržitelný rozvoj. Jak víme, trvale nic neudržíme, ale můžeme jen zmírnit dopady, které s tím souvisí. To je ekonomika, ekologie a sociální oblast. Troufám si zařadit i politiku, která může zastavit drancování, špatné životní prostředí a chudobu. Budu podporovat takové technologie, které usnadní a zkvalitní životy nás všech, kteří žijeme v Moravskoslezském kraji. Budu věnovat pozornost všem obcím a městům. Je mi ctí kandidovat v letošních krajských volbách za hnutí VOK!

Vážení občané Moravskoslezského kraje, budu vám sloužit, protože veřejná správa má sloužit občanům a ne naopak.

NAZDAR J.K., synek z MSK

Mgr. Josef Krysta,
generální ředitel středních škol Bezpečnostně právní akademie, olympionik, několikanásobný mistr Československa, Havířov