Aktuality VOK

NEZAMĚSTNANOST doba „kovidová“

Západní kout České republiky neměl nikdy na růžích ustláno a osobně jsem přesvědčený o tom, že zde v naprosté většině žijí lidé, kteří mají srdce patriotů. Napadá mě hned několik negativních jevů, se kterými se musíme den co den potýkat. Začít můžeme přehlížením dosavadních vlád, které o problémech Karlovarského kraje většinou nahlas mluvily, ale opravdu účinná řešení nenabízely a přes chybějící možnost získání státního vysokoškolského vzdělání, podfinancovaného zdravotnictví můžeme pokračovat až třeba k nedostatečnému železničnímu a dálničnímu propojení s hlavním městem.

Největším „strašákem“ ovšem vždy byla, je a bohužel bude nezaměstnanost v našem chudém kraji. Zatímco s nezaměstnaností dobrovolnou, dočasnou nebo sezónní již své zkušenosti máme a v rámci možností se s nimi lidé v našem kraji statečně popasovali, doba nám nemilosrdně nastavila zrcadlo nové. A tak sotva jsme na vědomí začali brát tzv. systémovou nezaměstnanost, tedy tu, kdy pro útlum těžby své uplatnění na trhu práce budou hledat stovky zaměstnanců Sokolovské uhelné, dorazila dosud nepoznaná rána v podobě nezaměstnanosti „Kovidové“.

Udeřila náhle a příští týdny, měsíce a nedej bože i roky, nám bude ukazovat svůj rozsah. A ten je již v současné době obrovský. Vždyť po problémech největšího zaměstnavatele v kraji, je v dramatickém ohrožení jeden z pilířů Karlovarského kraje, a troufám si říci, že i České republiky. Boj o přežití zahájilo české lázeňství a v ohrožení jsou jen v našem kraji tisícovky pracovních míst. Lázně totiž samozřejmě nejsou jen lázeňské domy a procedury. Lázeňští hosté ve chvílích volna míří za službami, do obchodů, do kin, do restaurací, jezdí dopravními prostředky, navštíví muzea, hrady a zámky …. V souvislosti s blížící se nezaměstnaností nesmím a ani nechci zapomenout na další odvětví, která drží náš malý region při životě. Na mysli mám drobný průmysl, stavební firmy anebo například také zdravotnictví, které zaměstnává mnoho lidí.

Chci věřit, že se jako pravdivé ukáže tvrzení, že nás všechny složitá a těžká doba stmelí a že prokážeme vůli držet při sobě a v boji proti nezaměstnanosti budeme táhnout za jeden provaz. A to bez rozdílu stranických triček.

Bc. Jan Picka
Místostarosta města Sokolov