Aktuality VOK

V rodišti prarodičů Norberta Frýdy roste nová javorová alej

Drmoul – Sedmadvacet stromů se stalo pomyslnými „občany“ obce Drmoul na Chebsku. A to díky tamním dětem ze základní a mateřské školy, které daly vskutku unikátní jména nově vysazeným 27 javorům podél cesty vedoucí kolem fotbalového hřiště do samotného centra obce. Pořizovací náklady na novou zeleň ve výši 147 746 korun uhradí obec díky Nadaci ČEZ a jejímu grantu Stromy 2019. Usazení již vzrostlých listnáčů do země se v sobotu 6. dubna ujali sami obyvatelé Drmoulu.

„Cílem našeho zeleného projektu, který jsme mohli díky Nadaci ČEZ zrealizovat, je další regenerace celkového stavu přírody v našem nejbližším okolí. Navázali jsme tak na úsilí obce v minulých letech, navrátit do krajiny aleje a původní dřeviny. Nyní bylo liniově vysazeno 27 nových javorů klenů, přičemž jejich výsadba plně respektovala stávající stromy, které již podél cesty kolem sportoviště rostou. Tím vlastně vznikla ucelená alej,“

říká Josef Švajgl, starosta Drmoulu. Obec, v níž často u svých prarodičů z matčiny strany v dětství pobýval budoucí diplomat (USA, Mexiko), redaktor Československého rozhlasu, známý a uznávaný spisovatel, cestovatel a fotograf Norbert Frýd, je ovšem svou výsadbou zeleně pověstná. „Máme Zelenou stuhu v rámci soutěže Vesnice roku 2011 za péči o zeleň a veřejná prostranství a následně jsme získali bronz na celoevropské soutěži Entente Florale Europe 2012. Již v roce 2002 se přitom Drmoul stal Vesnicí roku oceněnou Zlatou stuhou, do celkového hodnocení se pochopitelně promítla rovněž péče o zeleň v obci a péče o krajinu v jejím okolí,“ dodává starosta.

Zdroj: Ota Schnepp , mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy